Tüm Çeşitleri ile Yürüteç Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

Zamanın ne kadar hızlı geçtiğinin ve bebeğinin ne denli çabuk büyüdüğünün farkında mısın? Sanki ilk gülüşü dünmüş, ilk dişi dün çıkmış, ilk kez dün emeklemiş gibi değil mi? O günler çok çabuk geçti ve bebeğin yavaş yavaş ayaklanmaya hazır mı? Cevabın evetse yürüteç satın almanın tam zamanı.

Biz de sana yardımcı olmak için piyasada hangi tip yürüteç modellerinin bulunduğunu, satın alma kararını hangi kriterlere göre verebileceğini yazdık. Yazımızı okuyarak kafandaki soru işaretlerine cevap bulabileceğini düşünüyoruz.

Önce bu konuyu netleştir: Yürüteç zararlı mı?

Bazı uzmanlar serbest hareket etmeyi kısıtladığı için yürütecin çocuk gelişimi için zararlı olduğunu savunuyor. Bazıları ise yürümeye yardım eden bir ürün olarak görüp sakıncalı bulmuyor. Bu konuda netleşmek için yürüteç almadan önce doktoruna danışabilirsin. Ayrıca yürütecin zararlı olup olmadığı, yürüteç çeşidine göre de değişen bir konu, aklında olsun.

Şimdi yürüteç çeşitlerine ve yürüteç satın alırken nelere dikakt etmen gerektiğine geçebiliriz.

1. İlk adım yürüteç/Yürüteç araba

Bu yürüteçler, itme yardımı ile bebeğinin adım atmasını destekler. Bebeğinin yürümek için biraz cesarete, heyecana ve desteğe ihtiyacı varsa ilk adım yürüteci sana çok yardımcı olabilir.

Peki, ilk adım yürüteci satın alırken nelere dikkat etmelisin?

 • Bu tip araçlar için şüphesiz ki en önemli nokta bebeğinin güvenliği. Her ne kadar ilk adım yürüteçlerinin hemen hepsi yuvarlak hatlı da olsa sivri kenarları ve köşeleri var mı diye dikkatlice kontrol et.
 • Tutma yerleri bebeğinin kolayca kavrayabileceği gibi olsun ki bebeğin yürüteç desteği ile ve dengeli bir şekilde kendi başına ayakta durabilsin.
 • Toksik olmayan ve yüksek kaliteli bir materyalden yapılmış olması önemli.
 • İlk adım yürüteçlerinin yüksekliği, örümcek yürüteçler gibi ayarlanmaz. Bu yüzden yüksekliği ve ağırlığı bebeğinin boyutlarına uymalı.
 • Yürütecin bebeğine sadece yürüme desteği vermesi değil; keyifli bir öğrenme ortamı sunması da önemli. Zaten hepsinde aktivite paneli var. Ancak aktivite paneli yeterince renkli mi? Üzerindeki oyuncaklar, sayılar, şekiller ya da hayvanlar bebeğinin ilgisini çekiyor mu? İngilizce/Türkçe konuşuyor mu? Hepsini detaylıca incele.
 • Birden fazla fonksiyonu olan yürüteçleri tercih etmen, hem kullanım süresini uzatır hem de benzer başka oyuncaklar satın almana gerek kalmaz. Aktivite merkezi, ilk adım arabası, alışveriş sepeti, mutfak, bultak kovası gibi işlevleri olanları rahatlıkla bulabilirsin.

2. Örümcek yürüteç

Bu yürüteç tipinde, bebeğini çevreleyen bir oturma bölümü bulunur. Hareketi tekerlekleri, güvenliği ise frenleme sistemi sağlar.

Bu tip yürüteçler uzmanlar tarafından hem güvenlik nedeniyle hem de kas gelişimi açısından önerilmiyor. Buna rağmen örümcek yürüteç satın almayı düşünüyorsan seçimini aşağıdaki maddelere göre yapabilirsin.

 • Çevresi geniş olanları seç. Çevresinin geniş olması, bebeğinin küçük ve dar alanlara girme ihtimalini azaltır.
 • Bebeğinin ayakta durup adım atarmış gibi hareketler yapmasını sağlayan tekerleksiz modelleri tercih et. Tekerlekli yürüteçlerin tehlikeli olduğu gerçeğinden yola çıkan bazı firmalar, tekerleksiz olanlarına yönelmiş durumda. Tabii ki tekerleksiz olanları örümcek yürüteç olarak adlandırmak çok da mantıklı değil, belki de bu tip olanları aktivite merkezi olarak adlandırabiliriz.
 • Bebeğinin merdivenlerden düşmesine engel olabilecek güvenlik mekanizmasına sahip olanları tercih et.
 • Bebeğin için eğlenceli olanı seç. Müzikli, ışıklı,oyuncaklı ya da konuşan olması fark etmez, yeter ki eğlenceli olsun!
 • Küçük, koparılması mümkün parçalarının olmadığına emin ol.
 • Yüksekliği ayarlanabilir olsun. Böylelikle bebeğinle birlikte büyür, kullanım süresi uzar.
 • Manevra kabiliyeti kolay olması bebeğine yardımcı olur. Çok ağır ve yer sürtünmesi fazla olmasın ki bebeğinin kullanma isteği azalmasın.
 • Oturma pedi rahat olsun.
 • Katlanabilsin ve katlandığında mümkün mertebe az yer kaplasın.
 • Yürüteç özelliği yanında farklı özelliklerinin de olsun. Mesela ilk arabam olabiliyor mu veya mama sandalyesi ya da salıncak olarak da kullanılabiliyor mu? Aynı zamanda yürüteç hoppala görevi de görüyor mu?

Her iki yürüteç tipi için bir başka önemli kriter elbette ki bütçe. Piyasadaki ilk adım yürüteçlerinin fiyatları 100-600TL arasında değişiyor.